Historie naší školy

Profesor Novák

Historie školy začíná školním rokem 1992/1993. Den 1. září 1992 byl prvním školním dnem pro žáky tehdy ještě 5-ti letého studia oboru Obchodní akademie. Na nápad založit si soukromou střední školu, která by připravovala své žáky do ekonomické praxe, přišel v té době čerstvý důchodce Prof. Ing. Jáchym Novák. CSc., jehož jméno bylo do té doby spjato především s Technickou univerzitou Liberec, dříve Vysokou školou strojní a textilní v Liberci.

Název nově založené střední školy byl tenkrát poněkud krkolomný, ale jak uváděl sám pan profesor, na jiný výstižnější nikdo nepřišel. soašVznikla tak Soukromá obchodní akademie a obchodní škola (SOAŠ). Sídlila v  pronajatém areálu Mateřské školy v  Gagarinově ulici v  Liberci a tehdejší zřizovatel školy jmenoval do funkce ředitele školy pana profesora Nováka.

 

Svůj cit pro odhad situace na trhu vzdělávání projevil pan profesor otevřením několika oborů dvouletého nástavbového studia s maturitou ve školním roce 1993/1994, o který byl velký zájem. Velkého rozmachu pak dosáhly a dlouhodobě dosahují tyto obory, především pak v dálkové formě studia. Naši první maturanti, z června 1995, byli právě ti, kteří absolvovali dvouletou nástavbu a podle jejich ohlasů a následného uplatnění v praxi bylo dokázáno, že odhad pana profesora Nováka byl více než správný.

V prosinci roku 1994 mění SOAŠ svého zřizovatele, kterým se stávají Kancelářské služby s.r.o. a v dubnu 1997 se SOAŠ stává dceřinou společností Kancelářských služeb s.r.o. Spojení dvou prvků – školy a reálné firmy – se ukázalo jako další dobrý počin v přípravě našich žáků a absolventů pro praxi.

Se zahájením školního roku 1996/97 bylo na škole poprvé otevřeno čtyřleté denní studium Obchodní akademie a další zásadní změnou bylo přesídlení školy do liberecké městské části Králův háj, do areálu pavilónové základní školy v únoru 1999.

Rok 2005 byl pro školu opět zlomový – škola byla v červnu přestěhována do současného sídla na sídliště Broumovská a se změnou legislativy muselo dojít v měsíci říjnu ke změně názvu školy na současný: Střední odborná škola obchodní s.r.o. (SOŠO s.r.o.)

V listopadu 2007 předal pan profesor Novák svoji funkci ředitele školy do rukou Ing. Soně Havelkové, která na škole působila jako učitelka odborných předmětů již od prvního školního roku 1992/93 (v tomto roce ještě externě a v rámci své odborné praxe při studiu pedagogiky).

sošoNa začátku roku 2009 bylo odsouhlaseno majiteli školy a zřizovatelem nové logo školy, které se začalo aktivně používat a používá se dosud.

V současné době se škola nachází ve vlastních prostorách. Vzhledem ke stáří a stavu budovy probíhají na škole neustálé rekonstrukce malého či většího rozsahu a budova tak postupně mění svoji tvář.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login